Za sfarbenie pokožky a vlasov je zodpovedný pigment melanín, ktorý pokožku chráni pred škodlivými účinkami UV žiarenia. Pôsobením rozličných faktorov sa na pokožke objavujú rôzne veľké fľaky, ktoré majú iný odtieň ako okolitá pokožka. Sfarbenie môže mať rôznu intenzitu v závislosti od hĺbky uloženia pigmentu. Hyperpigmentácia nepredstavuje zdravotné riziko. Je skôr estetickým problémom, ktorý je samozrejme možné riešiť.
Tento typ hyperpigmentácie súvisí s hormonálnou nerovnováhou. Najčastejšie postihuje ženy v druhom a treťom trimestri tehotenstva, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie alebo u mužov s genetickými predispozíciami. Melazma sa prejavuje ako symetrická maska s nepravidelnými okrajmi. Objavuje sa najčastejšie na tvári a tam, kde je pokožka vystavená priamemu slnku. Častejšie sa objavuje u ľudí so svetlou pleťou. Dobrou správou je, že po pôrode alebo po vysadení antikoncepcie sa stav pokožky upraví bez kozmetických zásahov.
Hyperpigmentácia sa objavuje na miestach, ktoré sú vystavené slnku, najčastejšie na tvári, krku, dekolte a na rukách. Na ich výskyt majú vplyv faktory ako vek a fototyp pokožky. Môžu byť prejavom ochorenia obličiek a problémov s pečeňou.
Tento typ hyperpigmentácie vzniká najmä po prekonaní akné, ekzémoch alebo pri poraneniach pokožky. Pigmentové škvrny môžu mať ružovú, červenú, hnedú aj čiernu farbu. Slnko túto hyperpigmentáciu priamo nespôsobuje, môže však zhoršiť jej prejavy.
Najčastejšou príčinou vzniku pigmentových škvŕn je nadmerné vystavovanie pokožky slnku. Ďalšie faktory, ktoré majú vplyv na vznik hyperpigmentácie:
Prevencia je vždy jednoduchším riešením ako samotná liečba. Základom je chrániť pokožku pred vplyvom ultrafialového žiarenia. Ak máte predispozíciu pre tvorbu pigmentových škvŕn, chráňte sa pravidelným používaním krémov s ochranným faktorom vyšším ako 20. Vzhľadom na fakt, že koža je vystavená UV-A žiareniu celoročne, je v rámci prevencie vhodné používať krémy s ochranným faktorom aj v zimnom období.
Pri užívaní liekov a doplnkov stravy (aj tých čisto prírodných) venujte pozornosť príbalovému letáku. Niektoré účinné látky v kombinácii so slnkom môžu spôsobiť nielen pigmentové škvrny, ale aj rôzne alergické reakcie.
Väčšina „domácich" receptov na odstránenie pigmentových škvŕn sú založené na použití organických kyselín (ocot, citrónová šťava).
Osoby s citlivou pleťou by sa mali akýmkoľvek domácim experimentom vyvarovať.
V lekárňach sú k dispozícii bieliace krémy s účinnými látkami ako hydrochinón, kyselina azelaová, kyselina kojová, polyhydroxykyseliny a kyselina salicylová. Krémy sa na pleť aplikujú dlhodobo, spravidla 3 - 6 mesiacov. Pri výbere by ste mali zohľadniť typ pleti. Pri citlivej pokožke je vhodné poradiť sa s odborníkom.
Pri chemickom peelingu sa na pleť aplikuje kyselina trichlóroctová. Dochádza k novotvorbe kolagénu, takže okrem samotného zjemnenia hyperpigmentácii, pokožka získava mladistvý, svieži vzhľad. Po ošetrení pleť vyžaduje zvýšenú ochranu pred slnkom, preto je ideálne ošetrenie absolvovať v jesenných a zimných mesiacoch.
Pri ošetrení CO2 laserom je odstránená poškodená vrchná vrstva pokožky. Zároveň dochádza k tepelnej stimulácii hlbších vrstiev kože, čo navodí novotvorbu kolagénu a následné omladenie pleti. Počet ošetrení závisí od stavu pokožky a miery hyperpigmentácie.
Pri tejto metóde impulzy svetla presne definovanej vlnovej dĺžky prenikajú do pokožky a navodzujú rozpad melanínu. Miesto aplikácie môže byť tesne po ošetrení začervenané a podráždené. Pigmentácie stmavnú, zvýraznia sa a následne lymfatický systém odstráni zvyšky pigmentu. Počet sedení sa odvíja od intenzity pigmentácie. Nesmie sa vykonávať na opálenej pokožke.
Využite jesenné a zimné obdobie na odstránenie hyperpigmentácie. V Klinike Zdravia sa o vašu pleť postará skúsená dermatologička. Neexperimentujte so svojou pleťou a využite moderné technológie, ktoré naozaj fungujú. Objednajte sa na konzultáciu ešte dnes. Vaša pleť si zaslúži vyzerať dobre.
Cenník a možnosť objednať sa nájdete v sekcii pigmentové škvrny TU.