Koža tvorí ochrannú bariéru pred vonkajšími vplyvmi a je najväčším zmyslovým orgánom. Na jej vzhľad vplývajú vonkajšie ale aj vnútorné faktory. Viaceré ochorenia sa prejavujú zmenami na koži. V období dospievania patrí k najčastejším dôvodom návštevy dermatológa práve akné.
Akné je chronické ochorenie pokožky spojené s hormonálnou nerovnováhou. Tá spôsobuje nadprodukciu kožného mazu, upchávanie pórov a následné zápaly. Poznáme viacero typov akné, od drobných čiernych a bielych bodiek bez prítomnosti zápalu po ťažké formy s bolestivými zápalovými vyrážkami a cystami. V dôsledku neliečeného akné môže dôjsť k zjazveniu pokožky.
Akné sa najčastejšie vyskytuje v období dospievania, no nie je zriedkavé ani v dospelosti. V dôsledku hormonálnych zmien sa môže objaviť v tehotenstve, po vysadení hormonálnej antikoncepcie, vplyv naň má aj stres, nevhodná strava a celkovo nezdravý životný štýl.
Zástancovia prírodnej medicíny odporúčanú rôzne spôsoby, ako zlepšiť stav aknóznej pleti. V receptoch sa spomína med, škorica, citrón, aloe vera a cesnak. Pri domácej liečbe buďte maximálne opatrní. Citrónová šťava a cesnak môžu podráždenej pokožke viac uškodiť ako pomôcť. Šupka z aloe vera obsahuje latex a pokožka pri kontakte s ňou reaguje podráždene. Ak sa rozhodnete experimentovať s prírodnou liečbou akné, robte tak len pri menej závažných prejavoch. Tie ťažšie už nepatria ani do rúk skúsenej kozmetičky, ale do ambulancie dermatológa.
Vyvážená strava ovplyvňuje celkový zdravotný stav a samozrejme aj stav pleti. Na zmiernenie prejavov akné sa odporúča dodržiavať jednoduché pravidlá:
Obmedzte: potraviny s vysokým glykemickým indexom (biely cukor, sladené potraviny a nápoje, výrobky z bielej múky), kravské mlieko, nasýtené tuky (vyprážané jedlá, tučné mäso, údeniny) a alkohol
Zaraďte do jedálnička: potraviny s vysokým podielom vlákniny (ovos, šošovica, celozrnné výrobky), ovocie, zeleninu a nezabúdajte na pitný režim
Strava sama o sebe akné nevylieči, no na jeho stav má výrazný vplyv.
Upchatým pórom odstránenie odumretých buniek prospeje, no v prípade zapálených vriedkov a vyrážok sa mechanický peeling neodporúča. Naopak, ešte viac ju podráždi a infekčný obsah viedkov si môžete rozniesť po celej tvári. Vhodnejšie sú peelingy na enzýmovej báze.
Odstránenie make-upu je samozrejmosť. Pleť je potrebné čistiť každý deň vhodným prípravkom. Čistením z pleti odstraňujeme prach a rôzne nečistoty, ktoré sa tam dostanú s vlasmi a rukami.
Pacienti s dobrým úmyslom siahajú po agresívnych čistiacich prípravkoch na báze alkoholu. Pleť je takto viac vysušená. Mazové žliazky na to reagujú zvýšenou produkciou mazu a to je to posledné, čo pri akné potrebujeme. Čistenie áno, ale s mierou a vhodným prípravkom.
Vytláčanie vyrážok
Pri neodbornom vytláčaní hrozí viacero rizík zanesenia infekcie z rúk na pokožku a poranenie okolitého tkaniva. Hojenie akné trvá dlhšie a navyše vznikajú nepekné jazvy.
Na trhu existujú moderné prístroje a prípravky, ktoré účinne liečia akné. Ich sila a kombinácie patria do rúk lekárovi- dermatológovi. V našej Klinike Zdravia pracujeme s prístrojmi od spoločností, ktoré patria k technologickým lídrom v oblasti medicínskych prístrojov.
Na liečbu akné využívame 4 liečebné metódy podľa stavu akné a konkrétnych potrieb pacienta: liečba LED lampou, hĺbkový chemický peeling, CO2 resurfacing a technológiu IPL. Podrobnejšie sa liečebným metódam venujeme v tomto článku.
Nedovoľte akné, aby vám pokazilo dobrý pocit zo svojej pleti. Objednajte sa na konzultáciu k našej dermatologičke ešte dnes.
Cenník a možnosť objednať sa nájdete v sekcii akné TU.